Kuru Un Helvası Tarifi ve Malzemeleri
19 Temmuz 2024

Kuru Un Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Kuru Un Helvası

Kuru un helvası, ülkemizde en fazla tüketilen tatlılardan birisidir. "Helva" kelimesi Arapça kökenli olup tatlı, şirin ve güzel anlamına gelir. Helva kültürümüz Osmanlı saraylarına dayanır. Ana maddesi un ve şeker olan helva, zaman içerisinde bal, pekmez, süt, irmik, yağ, kaymak, fıstık, fındık ve tarçın gibi ara malzemelerle zenginleştirilerek birçok çeşidi oluşturulmuştur. Helva, Türkiye'de ve birçok Orta Doğu ülkesinde farklı çeşitleriyle sık karşılaşılan bir tatlıdır. Selçuklu zamanında varlığından söz edilir ve Mevlâna döneminde törenler düzenlenirdi.

Helvanın Kültürel Önemi

Özellikle bir gelenek haline dönüşmüş olarak balığın ardından helva yenir. Nedeni ise halk arasında şu şekilde anlatılır: "Balıklar öldüğünde, ölünün üstüne helva yenir" veya "Balıklar öldüğünü anlasın diye" denilir. Ancak bunun sebebi farklıdır. Balık ve salata menüsü protein, vitamin ve mineral açısından zengindir. Ancak bu menünün karbonhidrat eksiğini tamamlamak için hafif bir tatlı tüketilmelidir. Çünkü balık, fosfor sebebiyle mide asitlerinin dengesini bozduğundan dolayı vücudun kan şekerini düşürür. Baş dönmesi ve hafif bir mide bulantısı olur. Bundan dolayı ardından yenen tatlı kan şekerini dengeleyecektir. Birçok çeşidi yapılır. Eğer balığın üzerine sütlü bir tatlı yenirse, balığın bayat olması durumunda risk oluşturacağından, şerbetli tatlı ise mide bulantısını artıracağından bunlar tercih edilmez. Bu sebeplerden dolayı balığın ardından helva en uygun tatlıdır. Özellikle bir helva çeşidi olan kuru un helvasını öneriyoruz.

Kuru Un Helvası Malzemeleri

  • 125 g tereyağı
  • 1,5 su bardağı elenmiş un
  • 1 su bardağı pudra şekeri
  • Tercihinize göre iri kıyılmış fındık, ceviz veya badem içi
Kuru Un Helvası Nasıl Yapılır?

Yağı geniş bir tencere veya tavada eritin. Yağ tamamen eriyince unu ilave ederek kısık ateşte rengi koyulaşana kadar sürekli karıştırarak kavurun. (Bu işlemi yaklaşık 10-15 dakika yapın.) Unun rengi dönünce fındıkları ilave edin. Bu şekilde kavurmaya 10-15 dakika daha devam edin. Daha sonra pudra şekerini yavaş yavaş ekleyerek karıştırın. Pudra şekerini iyice yedirin. Ufak boy bir cam kaba sıcakken döküp kaşık yardımıyla bastırarak sıkılaştırın. Hala sıcakken dilimleyerek servis yapabilirsiniz. Servis yaparken dikkat edin, çünkü çok kırılgan bir yapıya sahip olacaktır.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Nejad

19 Temmuz 2024 Cuma

Kuru un helvası yaparken neden fındıkları ilave ettikten sonra 10-15 dakika daha kavurmak gerekiyor? Bu adımı atlamanın helvanın kıvamı ya da lezzeti üzerinde nasıl bir etkisi olur?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Nejad,

Kuru un helvası yaparken fındıkları ilave ettikten sonra 10-15 dakika daha kavurmanın sebebi, fındıkların tam anlamıyla kavrulup lezzetini helvaya bırakmasını sağlamaktır. Bu adım, fındıkların yağını salması ve helvanın daha zengin bir aromaya sahip olması için önemlidir.

Eğer bu adımı atlarsan, fındıklar yeterince kavrulmadığı için helvanın kıvamı ve lezzeti tam olarak istenilen seviyede olmayabilir. Fındıkların raht ve aromatik tadı helvaya geçmez ve helva daha ham bir tatta olabilir. Bu nedenle, fındıkları ilave ettikten sonra kavurma işlemini tamamlamak, hem lezzet hem de kıvam açısından önemlidir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Erzurum Un Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Erzurum Un Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Pudra Şekerli Un Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Pudra Şekerli Un Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Kastamonu Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Kastamonu Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü Un Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü Un Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Süt Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Süt Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Pişmaniye Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Pişmaniye Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Cevizli Un Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Cevizli Un Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kabak Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Kabak Helvası Tarifi ve Malzemeleri